Szklary Górne Non Stop ze Świętym Janem Bosko

To były wyjątkowe cztery dni zarówno dla młodzieży związanej z Ruchem Salezjańskim, jak i dla mieszkańców, którym udzieliła się energia, radość i zapał uczestników spotkania NON STOP BOSKO odbywającego się w Szklarach Górnych. Miejscowość położona w Gminie Lubin zmieniła swoje oblicze, a takiego gwaru i eksplozji pozytywnej energii nie pamiętają z pewnością najstarsi nawet mieszkańcy.
Namioty ustawione przy plebani, olbrzymia scena przy szkole i tłumy młodych ludzi roztańczonych, rozśpiewanych i uśmiechniętych. Koncerty, warsztaty, konferencje, ale także ewangelizacja, wspólnota i sakramenty. Tym właśnie żyły Szklary Górne przez cztery dni odbywającego się tam spotkania Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego Inspektorii Wrocławskiej.
– Spotkanie w Szklarach Górnych, jak i wcześniejsze podobne, są podsumowaniem wakacji, nabraniem nowego ducha na nowy rok szkolny, ale także podziękowaniem za wakacyjny czas. To jedna wielu naszych salezjańskich  imprez, będących połączeniem radości, modlitwy, powagi, formacji – tego wszystkiego, co składa się na naszą codzienność. Mam nadzieję, że wartością dodaną jest dar dla lokalnej społeczności w postaci podzielania się radością z tymi, którzy tu mieszkają – mówi ksiądz Jarosław Pizoń, Inspektor Inspektorii św. Jana Bosko we Wrocławiu.
Program czterodniowego spotkania młodzieżowej wspólnoty salezjańskiej w Szklarach Górnych był bardzo bogaty i różnorodny. Przeplatały go modlitwa, refleksja, wykłady, koncerty i warsztaty. Te ostatnie m.in. kulinarne i plastyczne  przygotowane zostały przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin. Uczestnicy NON STOP BOSKO zmierzyli się także z grą terenową „Tropami historii w Szklarach Górnych”, która pozwoliła im już pierwszego dnia poznać topografię i historię miejscowości.
Nieodłącznym elementem każdego dnia był taniec belgijka, który jest tanecznym symbolem Salezjańskiego  Ruchu Młodzieżowego. Panie prosiły panów i odmowa w tym przypadku nie była możliwa. Tym sposobem w gronie tańczących znaleźli się także zaproszeni goście m.in. wiceminister energii Krzysztof Kubów oraz wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan.
– Serdecznie dziękujemy, za to, że możemy pełnić rolę gospodarza tak wspaniałej inicjatywy jaką jest spotkanie Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego Inspektorii Wrocławskiej. To zaszczyt i wyróżnienie dla Gminy Lubin i oczywiście Szklar Górnych, które są miejscem waszego spotkania. Cieszymy się, że możemy was tu gościć, ponieważ Ruch, który reprezentujecie utożsamiany jest z wartościami, zasadami i ideami, których we współczesnym świecie często brakuje. Wasza obecność tutaj dowodzi, że te wartości się odbudowują, a dzięki Wam przetrwają. Wierzę, że klimat tego miejsca sprzyjać będzie modlitwie i refleksji, ale pozwoli Wam także zawiązać nowe przyjaźnie, zdobyć nowe doświadczenia i dobrze się bawić, bo przecież to także jeden z celów tego spotkania – mówił wójt Tadeusz Kielan.
W spotkaniu Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego w Szklarach Górnych wzięło udział prawie 200 osób, 170 uczestników, a także księża, siostry zakonne oraz byli wychowankowie i członkowie Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników. Mieszkali  na stworzonym przy plebani polu namiotowym, w miejscowej szkole podstawowej, ośrodku szkolno-wychowawczym oraz u mieszkańców.
Niespodzianką przygotowaną przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin było oświetlenie kościoła p.w. Świętych Piotra i Pawła w Szklarach Górnych, co nadało świątyni wyjątkowego klimatu, a jednocześnie podczas wieczornych spotkań i koncertów wskazywało centralne miejsce imprezy.
Wśród muzycznych atrakcji towarzyszących wydarzeniu znalazły się koncerty zespołów „Nie ma Go tu”, „Wyrwani z niewoli” oraz lubinianina Macieja Stefaniaka.
Szklary Górne i sąsiednie miejscowości przyjęły uczestników tego młodzieżowego spotkania ciepło i serdecznie, otwierając dla nich swoje serca i domy.
Niewykluczone, iż nie będzie to ostatnie spotkanie salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego w tej miejscowości. Na facebookowym profilu NON STOP BOSKO powstaje hymn, którego jedna ze strof dowodzi, że mieszkańcy Gminy Lubin zdali egzamin z gościnności:
„Pole namiotowe, szkoła czy ośrodek
Wszędzie tu poznasz wspaniałą osobę,
Jest super klimat i mega atmosfera
Nasza wspólnota doświadczenia nowe zbiera
Do Szklar z ekipą przybyliśmy z daleka
Każdy mieszkaniec z obiadem na nas czeka
Z salezjanami na koncercie się bawimy
A przy tym wszystkim Ewangelię głosimy”.
Głównymi organizatorami spotkania w Szklarach Górnych byli Delegat Księdza Inspektora ds. duszpasterstwa młodzieżowego z Salezjańskiej Inspektorii św. Jana Bosko we Wrocławiu ksiądz Bartłomiej Polański oraz proboszcz Parafii p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Szklarach Górnych ksiądz Paweł Kajl. W przygotowanie imprezy włączyła się Gmina Lubin, Ośrodek Kultury, sołectwa Obora i Szklary Górne oraz miejscowa Szkoła Podstawowa, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy i Ochotnicza Straż Pożarna.
za www.ug.lubin.pl (MG)