Kondolencje dla rodziny śp. Katarzyny Serwatki

Zmarła najstarsza mieszkanka naszej parafii i gminy Lubin. Katarzyna Serwatka 29 grudnia 2023 r. skończyła 104 lata. Kondolencje opublikowały władze gminy Lubin. Tadeusz Kielan Wójt Gminy Lubin, Norbert Grabowski Przewodniczący Rady Gminy, Tomasz Fuczek Radny Gminy Lubin z  głębokim ubolewaniem przyjęli wiadomość o śmierci Katarzyny Serwatki i przekazali Rodzinie  słowa otuchy w tych trudnych chwilach.

Pani Katarzyna Serwatka zd. Trypnik pochodziła z Kresów Wschodnich z okolic Złoczowa w województwie tarnopolskim. Urodziła się 29 grudnia 1919 r. w Nowosiółkach. Tam spędziła dzieciństwo i młodość, ale jak zdecydowana większość Polaków – musiała opuścić rodzinny dom. Z postojami, przesiadkami i dorywczą pracą, dzięki której można było zarobić na jedzenie jej podróż trwała trzy lata. Szklary Górne okazały się ostatecznym przystankiem na życiowej drodze. Dotarła tu z mamą i siostrą w 1947 roku.

W 100. rocznicę urodzin tak wspominała ten czas:

– Trafiłyśmy do raju. Było co jeść, był dach nad głową, ale najważniejsze było to, że jesteśmy tu na stałe, że nie trzeba będzie już nigdzie wyjeżdżać – mówiła Katarzyna Serwatka.

W Szklarach Górnych pani Katarzyna poznała swojego męża, tu odbył się ślub i przyszły na świat dzieci – syn i córka.

– Ogród pełen kwiatów, własne uprawy, kaczki, gęsi i kury. Choć finansowo się nie przelewało, nie mogę narzekać, mieliśmy wszystko, czego do życia potrzebowaliśmy. Córka skończyła studia, syn pracował w tartaku i mam ich do dziś blisko siebie – opowiadała jubilatka.

Pani Katarzyna doczekała się także kilkorga wnucząt i prawnucząt. Odeszła wieczorem 23 grudnia 2024 r. zaopatrzona sakramentami, z których korzystała regularnie w I piątki miesiąca. Jej pogrzeb odbędzie się w najbliższą sobotę 27 stycznia. Rozpocznie się o godzinie 12.00 mszą w parafialnym kościele pw. św. Piotra i Pawła w Szklarach Górnych.

PONIŻEJ PRZYPOMINAMY INFORMACJE O SETNYM JUBILEUSZU URODZIN PANI KATARZYNY (29.12.2019 r.):

Wyjątkowy jubileusz obchodziła niedawno pani Katarzyna Serwatka ze Szklar Górnych. Setne urodziny dostojnej jubilatki zgromadziły całą czteropokoleniową rodzinę, a historia zatoczyła koło. Odprawiona w miejscowym kościele msza św. z okazji stulecia urodzin, była także momentem przyjęcia do wspólnoty chrześcijańskiej innej mieszkanki Szklar Górnych czteromiesięcznej Antoniny, przyjmującej tego dnia Chrzest Święty.

Wyjątkowego wymiaru podwójnej uroczystości w Kościele pw. Św. Piotra i Pawła nadał fakt, że odbywała się w Niedzielę Świętej Rodziny, dniu odnowienia przyrzeczeń małżeńskich oraz czasie modlitwy w intencji małżeństw i rodzin.

– Dziękując za dar stu lat, jednocześnie stojąc u progu życia Antoniny, modlimy się dziś także za życie w małżeństwach, odnawiamy miłość małżeńską, rodzicielską, braterską i siostrzaną, miłość dzieci do rodziców. Ikona Świętej Rodziny jest nam dana po to, byśmy mogli się w nią wpatrywać, jak w zwierciadło. Niech udział w tej eucharystii, Józefowe zawierzenie Panu Bogu, posłuży nam za wzór do tego, by swoje życie, swoją codzienność budować w oparciu o Chrystusa i Słowo Boże, niezależnie od tego ile mamy lat i ile jeszcze czasu przed nami – mówił w homilii ksiądz proboszcz Paweł Kajl.

Po Mszy Świętej przeszedł czas na życzenia, kwiaty i podarunki, wśród których znalazło się Apostolskie Błogosławieństwo Ojca Świętego Franciszka z okazji setnej rocznicy urodzin Katarzyny Serwatki. List gratulacyjny odczytał wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan, a życzenia dalszych lat w zdrowiu składali m.in. radny Gminy Lubin Tomasz Fuczek oraz sołtys Szklar Górnych Ryszard Bubnowski. Na cześć dostojnej jubilatki odsłonięta została figura Matki Bożej, znajdująca się w barkowym ołtarzu świątyni.

(MG)

za ug.lubin.pl