Na drodze ku dawnej świetności…

Między 9. a 11. grudnia, w sporej mierze nocami, w ołtarzu głównym, naszego kościoła parafialnego, zostały ponownie umieszczone, figury oraz najważniejsze zdobienia, w tym obudowa tabernakulum i antepedium, które przez kilka miesięcy znajdowały się w pracowni konserwatorskiej. I chociaż to dopiero pierwszy etap na drodze do dawnej świetności tego dzieła, to już dzisiaj odnowione elementy robią ogromne wrażenie. Warto zauważyć, że zabytkowy ołtarz główny w kościele parafialnym w Szklarach Górnych, trafił do naszego kościoła w 1820 roku i jest prawdziwą perłą wśród dolnośląskich zabytków sztuki snycerskiej. To już trzeci poważny zabieg konserwatorski w naszym kościele w ostatnich latach – wcześniej, staraniem ks. Mariana Gorącego, odnowione zostały bowiem ołtarze św. Józefa oraz ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. Prace przy ołtarzu głównym rozpoczął poprzedni proboszcz, ks. Krzysztof Bucyk, a prowadzone są przy serdecznym zaangażowaniu parafian, a także ich znacznym wkładzie finansowym i ogromnym wsparciu władz samorządowych, stąd na ręce wójta Gminy Lubin, Tadeusza Kielana najgorętsze wyrazy wdzięczności, z nadzieją na kontynuację… Staropolskie przysłowie mówi: kto raz dziękuje, dwa razy prosi.

Tomasz Gol