Gmina Lubin uczciła 100-lecie niepodległej Polski

Święty Jan Paweł II, ksiądz Jerzy Popiełuszko, siostra Faustyna Kowalska czy Józef Piłsudski – to tylko niektóre postaci Procesji Dziejów, która towarzyszyła gminnym obchodom setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość, którą rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny odbyła się w Szklarach Górnych. Odsłonięto tam Obelisk Niepodległości – pamiątkę tego wielkiego wydarzenia – będący wyrazem hołdu i szacunku społeczności Gminy Lubin wobec trudnej, często bolesnej, ale mimo wszystko pięknej historii Polski.
Rozmach, oprawa i scenografia wydarzenia sprawiły, że zapisze się ono na długo w naszej pamięci. W rolę Marszałka Józefa Piłsudskiego wcielił się wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan, a słynne słowa naczelnika państwa, w których opisał jak rodził się niezwykły zryw niepodległościowy odczytał aktor, poeta, Mistrz Mowy Polskiej Dariusz Bereski.
Uroczystość zakończyło niezwykłe widowisko muzyczno-mulimedialne „Historia Polski w nutach i obrazach”, podczas którego wystąpili artyści Gminy Lubin: uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych, zespoły Leśne Echo i Rozśpiewane Pastuszki oraz Kamil Lis i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krzeczynie Wielkim. Wyjątkowych wzruszeń i emocji dostarczył publiczności utwór „Mury” – hymn Solidarność, który wykonał Dariusz Bereski.
Szczegółowa relacja wkrótce, dziś zapraszamy do obejrzenia fotografii.
Informacje za: http://www.ug.lubin.pl
(MG/FOT. MICHAŁ RYBCZYŃSKI)