13 grudnia: Dzień modlitw za ofiary stanu wojennego i akcja „Zapal Światło wolności”

W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, 13 grudnia, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki włączy się w akcję społeczną Instytutu Pamięci Narodowej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”.

W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego abp Stanisław Gądecki w kościele ojców dominikanów godz. 17.00 będzie przewodniczył Mszy Świętej, a o godz. 19.30 w oknie Pałacu arcybiskupiego w Poznaniu zapali symboliczne Światło Wolności upamiętniające ofiary komunistycznych represji.

Zainicjowana przez Instytut Pamięci Narodowej kilka lat temu akcja społeczna „Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło Wolności” nawiązuje do historycznych gestów św. Jana Pawła II oraz Ronalda Reagana, prezydenta Stanów Zjednoczonych, którzy pamiętnego 13 grudnia 1981 roku w ten właśnie sposób – w Pałacu Apostolskim oraz w Białym Domu, wyrazili swój sprzeciw wobec polityki władz komunistycznych w Polsce.