Ekumeniczna uczta duchowa w Trzmielowie

27 stycznia w kościele rzymskokatolickim pw. NMP Różańcowej w Trzmielowie odbył się koncert kolęd w wykonaniu Chóru parafii prawosławnej pw. Świętej Trójcy w Lubinie. Pod dyrekcją ks. Bogdana Repeły zespół zaprezentował utwory, które wprowadziły nas we wschodnią atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Wspólnie natomiast zaśpiewano kolędę „Dzisiaj w Betlejem”. Większość Trzmielowian stanowią mieszkańcy wschodniej tradycji liturgicznej, w okresie powojennym zasiedliło tę miejscowość wielu prawosławnych i grekokatolików, Łemków z Beskidu Niskiego i Sądeckiego. Po koncercie ks. Bogdan Repeła przekazał noworoczne życzenia wszystkim mieszkańcom parafii pw. św. Piotra i Pawła w Szklarach Górnych, a na ręce proboszcza, ks. Pawła Kajla ikonę przedstawiającą trzech aniołów odwiedzających Abrahama, nawiązując tym samym, do wezwania cerkwi lubińskiej. Spotkanie znalazło przedłużenie we wspólnocie stołu, zwieńczył je obiad w Szklarskiej plebani.
Warto zaznaczyć, że w Trzmielowie corocznie odbywa się Łemkowskie Lato, którego organizatorami są: Parafia Prawosławna Świętej Trójcy w Lubinie, sołectwo Trzmielów, Urząd Miasta w Chocianowie oraz Chocianowski Ośrodek Kultury. Informacja o imprezie na stronie wOborze.pl.
Paweł Słota