Dokument przygotowawczy XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów

Sekretariat generalny Synodu przekazał tekst przygotowawczy i Vademecum ukierunkowujące drogę Synodu na temat synodalności, który zostanie otwarty w Rzymie 9-10 października, a w Kościołach lokalnych 17 października, i zakończy się zgromadzeniem w Rzymie w 2023 roku. Dokumenty podkreślają znaczenie słuchania bez uprzedzeń, potrzebę zabierania głosu z odwagą i jasnością, a także istotną rolę dialogu z Kościołem, społeczeństwem oraz innymi wyznaniami chrześcijańskimi.

Tekst przygotowawczy pragnie być narzędziem pomocnym szczególnie w pierwszej fazie Synodu, która opiera się na słuchaniu i konsultacji Ludu Bożego w Kościołach lokalnych.

Vademecum Synodu o synodalności jest jednym z dwóch dokumentów XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Dzisiaj zostało opublikowane jego oficjalne polskie tłumaczenie. Synod rozpocznie się w Rzymie w dniach 9-10 października, zaś w Kościołach lokalnych 17 października, i zakończy się zgromadzeniem w Rzymie w 2023 roku.

Drugi z dokumentów – Dokument przygotowawczy XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów można znaleźć tutaj.

Oba dokumenty podkreślają znaczenie słuchania bez uprzedzeń, potrzebę zabierania głosu z odwagą i jasnością, a także istotną rolę dialogu z Kościołem, społeczeństwem oraz innymi wyznaniami chrześcijańskimi.

za vaticannews.va / BP KEP

Dokumenty do pobrania: