Zarządzenie Biskupa Legnickiego dla kapłanów posługujących w diecezji legnickiej

1. W ramach ogłoszeń duszpasterskich na wszystkich niedzielnych Mszach świętych
15 marca należy odczytać komunikat Rady Stałej KEP z 12 marca br. i poinformować wiernych o udzielonej przez Biskupa Legnickiego dyspensie zgodnej z treścią Komunikatu
(dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. do końca marca br.).

2. Należy obowiązkowo i bezzwłocznie wprowadzić w życie wszystkie zalecenia wspomnianego Komunikatu, a następnie przypominać wiernym regularnie o wprowa­dzonych środkach ostrożności, zwłaszcza gdy chodzi o sposób udzielania Komunii świętej i przekazywanie znaku pokoju. Obowiązek ten spoczywa na Księżach Proboszczach parafii oraz wszystkich sprawujących w danym miejscu liturgię i sakramenty święte.

PONADTO

3. Wiernym należy umożliwić przyjmowanie Komunii świętej według ich wyboru albo do ust, albo na rękę, w następujący sposób. Jeśli do dyspozycji jest więcej niż jeden szafarz Komunii świętej, należy jej udzielać w dwóch rzędach bądź w różnych miejscach w kościele, z wyraźnym zaznaczeniem, gdzie Ciało Pańskie jest udzielane do ust, a gdzie na rękę. W przypadku jednego szafarza najpierw należy udzielić Komunii świętej osobom pragnącym przyjąć ją na rękę, a następnie tym, którzy chcą przyjąć ją do ust.

Powyższych zasad należy przestrzegać bezwzględnie, ponieważ jakiekolwiek mieszanie obu form całkowicie pozbawia je sensowności pod względem profilaktyki zakażeń.

4. Należy pouczyć wiernych o sposobie przyjmowania Komunii świętej na rękę. Mianowicie: przystępujący do Komunii w wyraźnym geście wyciąga nałożone na siebie, skrzyżowane dłonie (lewą na prawej) w kierunku rozdzielającego Komunię świętą. Po otrzymaniu Hostii na lewą dłoń, prawą – w obecności szafarza – wkłada ją do ust. Jeśli zauważy, że na dłoni i palcach zostały niespożyte partykuły, również wkłada je do ust.

5. Zalecam kapłanom, diakonom i nadzwyczajnym szafarzom Komunii świętej, aby myli ręce odpowiednimi środkami dezynfekującymi nie tylko przed Mszą świętą, ale również bezpośrednio przed rozdzieleniem Ciała Pańskiego oraz po zakończeniu tej czynności.

6. W czasie wszystkich Mszy świętych na koniec należy śpiewać Suplikację Święty Boże, Święty Mocny, a do modlitwy powszechnej dołączyć w tych dniach stosowne wezwania (o ustanie pandemii, o siłę i mądrość dla lekarzy i rządzących, o roztropność dla obywateli itp.).

7. Proszę o całkowite odwołanie rekolekcji dla dzieci i młodzieży – tam gdzie się one jeszcze nie odbyły.

8. Zalecam skrócenie rekolekcji wielkopostnych dla ogółu wiernych lub prowadzenie rekolekcji w ramach niedzielnych Mszy świętych bądź całkowite ich odwołanie – według roztropności duszpasterzy.

9. Zobowiązuję wszystkich Księży Proboszczów, by nie organizowali spowiedzi wielkopostnej w ramach jednego dnia (zazwyczaj w czasie rekolekcji). Należy umożliwić wiernym taki sposób odbycia spowiedzi przedświątecznej, aby nie gromadziła ona nadmiernej liczby wiernych w jednym czasie. Trzeba zatem pomyśleć o wydłużeniu godzin spowiedzi w jej planowanych dniach oraz stale zachęcać wiernych do spowiadania się w różnych momentach całego Wielkiego Postu.

10. Odwołuję wszystkie wizytacje kanoniczne w naszej diecezji zaplanowane na czas Wielkiego Postu. Księża Proboszczowie ustalą nowe terminy z Biskupem wizytującym dany dekanat.

11. Do końca marca odwołuję wszelkie spotkania wspólnot, ruchów i grup działających przy parafiach diecezji legnickiej.

12. Legnicka Kuria Biskupia będzie zamknięta od poniedziałku 16 marca do 29 marca br. W tym czasie urzędnicy kurialni będą wykonywali pracę zdalnie. W sprawach niecierpiących zwłoki można kontaktować się z Notariuszem Kurii lub Sekretarzem Biskupa Legnickiego.

13. Proszę, aby Księża wobec zagrożenia niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się koronawirusa unikali skrajności w postawach i wypowiadanych słowach oraz tworzenia atmosfery strachu i paniki, jak również lekceważenia powagi sytuacji. Bądźmy dla innych wzorem w stosowaniu się do zaleceń władz państwowych, samorządowych, sanitarnych i kościelnych.

14. Na koniec proszę Księży również o osobistą modlitwę i dzieła pokutne w intencji ustania pandemii. Zachęcam do modlitwy za osoby zmarłe na skutek koronawirusa, o zdrowie dla chorych, o potrzebne siły dla służb medycznych, o mądrość i światło Ducha Świętego dla rządzących. Niech będzie nam pomocą prawda, którą kierował się Dawid, że wobec grożącego niebezpieczeństwa lepiej jest znajdować się w rękach Pana Boga niż wpaść w krąg zależności od jakichkolwiek ludzkich manipulacji (zob. 2 Sm 24,14). W takim duchu pozostawajmy w modlitwie z gotowością przyjmowania woli Boga – Pana historii.

15. Niniejsze zarządzenie wchodzi w życie z dniem 13 marca 2020 roku. W zależności od nowych postanowień władz państwowych, sanitarnych i kościelnych będzie ono aktualizowane.

Modlę się za całą naszą Wspólnotę diecezjalną
i wszystkim z serca błogosławię
Wasz Biskup
† Zbigniew KIERNIKOWSKI