Papieska intencja na wrzesień…

Ojciec święty Franciszek zaprasza do modlitwy aby parafie przestały być urzędami. Od początku swojego pontyfikatu papież Franciszek w bardzo empatyczny sposób mówił o roli parafii w życiu naszych społeczności. Już na Synodzie o Rodzinie w 2015 roku przestrzegał, że „Kościół z zamkniętymi drzwiami zdradza samego siebie i swoją misję, zamiast być mostem, staje się przeszkodą”.
Kościół, jak wskazuje papież, powinien mieć swoje „drzwi szeroko otwarte, bez względu na to, kto do nich puka w poszukiwaniu pomocy i wsparcia”. Ojciec Święty zaznacza również, że parafie muszą pozostawać w „kontakcie z domostwami, z życiem ludzi, z życiem społeczności”. We wrześniowym papieskim wideo, Franciszek zwraca uwagę na ważną rolę parafii, które powinny wychodzić na ulicę w służbie swoim wiernym i wszystkim, którzy są w potrzebie. To oczywiście nie tylko zadanie dla duszpasterzy – księży, ale dla wszystkich tworzących naszą wspólnotę. Gorąco zachęcam do dzielenia się pomysłami – marzeniami – odnoszącymi się do tego, jak możemy odpowiedzieć na zachętę papieża Franciszka. Módlmy się i nie ustawajmy w wysiłku realizowania papieskiego wezwania…
Intencja na wrzesień brzmi:

Módlmy się za nasze parafie, aby nie były funkcjonalnymi urzędami, aby ożywione duchem misyjnym były miejscami, gdzie przekazuje się wiarę i daje świadectwo miłosierdzia.